همایش بین المللی بهبود مدیریت و نظام آموزشی ایران
اطلاع رسانی وزارت آموزش و پرورش

 نخستین همایش بین المللی مدیریت آموزشی ایران در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی کشور وابسته به وزارت آموزش و پرورش اطلاع رسانی گردید ، متن فراخوان مقالات و پوستر همایش در پایگاه اینترنتی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی کشور درج شده است.

وزیر آموزش و پرورش: برنامه های دولت و آموزش و پرورش درباره سند 2030 از دستور کار خارج شد

17 تیر 1396

وزیر آموزش و پرورش گفت: پس از فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص سند 2030، تمام برنامه های آموزش و پرورش و دولت درباره این سند از دستور کار خارج شده است.

به گزارش ایرنا از وزارت آموزش و پرورش، فخرالدین دانش آشتیانی در گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان و مدیران کل آموزش وپرورش استان های سراسر کشور، اظهار داشت: برنامه های آموزش و پرورش همواره بر اساس اجرای کامل سند تحول بنیادین تنظیم شده است.

وی ادامه داد: برنامه های این وزارتخانه در سال 96 بر اساس اولویت هایی همچون افزایش پوشش تحصیلی در مناطق محروم با محوریت دوره ابتدایی و ارتقای کیفیت اعلام شده است.

دانش آشتیانی، عدالت آموزشی را از مهمترین رویکردهای برنامه سال 96، عنوان کرد و گفت: عدالت محوری و کاهش نابرابری ها، توجه به شاخص های پوشش تحصیلی در مناطق محروم، فراهم کردن زیرساخت ها و اقدامات لازم برای ارتقای کیفیت ، هم چنین انسداد مبادی بی سوادی از مهمترین برنامه های این وزارتخانه در بحث عدالت آموزشی است.

 

** مدیران برای ثبت نام دانش آموزان رفتار مناسبی با مردم داشته باشند

وزیر آموزش وپرورش بر فراهم سازی شرایط مناسب از سوی مدیران استانی برای ایجاد حداکثر رضایت مندی مردم در موسم ثبت نام، تاکید کرد و خطاب به مدیران استانی گفت: باید به همه مدیران در سراسر کشور سفارش کنید تا رفتار مناسبی با مردم داشته باشند و شرایط را به گونه ای مدیریت کنند تا حداکثر رضایت مندی برای مردم حاصل شود.

وی با اشاره به حضور حداکثری مردم در انتخابات 29 اردیبهشت ماه گفت: این حضور موثر مردم در صحنه های مختلف، باعث می شود تا دشمنان نظام و انقلاب نتوانند علیه ایران توطئه کنند، وظیفه مسئولان نیز آن است که به پاس حضور مردم، جان فشانی کرده و خدمات شایسته تری به آنها ارائه دهند.

 

** احکام مناسبی در برنامه ششم توسعه برای آموزش و پرورش اخذ شد

وی به ارائه گزارشی از برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت خود پرداخت و افزود: برنامه های میان مدتی که به مجلس شورای اسلامی اعلام شد، مختص فعالیت 8 تا 9 ماه باقی مانده از دولت یازدهم بود که با توجه به زمان ورود به وزارت آموزش وپرورش، بسیاری از کارهای بودجه برنامه ششم توسعه پیش تر برنامه ریزی شده بود، اما با همکاری خوبی که با مجلس شورای اسلامی داشتیم، توانستیم هم در بندهای برنامه ششم و هم در لایحه بودجه سال 96 آموزش وپرورش، احکام مناسبی را در بحث اعتبارات اخذ کنیم.

وزیر آموزش و پرورش گفت:‌ با رایزنی های صورت گرفته با سازمان برنامه وبودجه، توافق شده تا با اتخاذ تمهیدات در ابتدای سال، کسری های آموزش وپرورش به گونه ای مدیریت شود که به انتهای سال کشیده نشود و متناسب با اعتبارات، برنامه ریزی انجام گیرد.

دانش آشتیانی تدوین زیرنظام ها و تهیه نقشه راه سند تحول را از دیگر برنامه های کوتاه مدت آموزش وپرورش اعلام کرد و گفت: در جلسات شورای عالی آموزش و پرورش به دنبال تصویب زیرنظام های باقی مانده هستیم، اما روند تصویب به دلیل حساسیت های قانونی، با کندی مواجه است.

وی به لایحه رتبه بندی معلمان اشاره کرد و ادامه داد: در برنامه ششم توسعه، مقرر شده نظام حقوقی معلمان براساس صلاحیت های حرفه ای از نظام حقوقی کارمندان اداری جدا شود، این امر درکارگروه های مختلف ستادی در حال انجام است و اکنون آیین نامه های مربوط به آن تهیه شده و در آینده ای نزدیک نیز به تصویب خواهد رسید.

 

** تقویت ساختار پژوهشی

وزیر آموزش و پرورش تقویت ساختار پژوهشی وزارتخانه را از دیگر برنامه های کوتاه مدت عنوان کرد و افزود: بدنبال آن هستیم تا ساختار پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش از سازمان پژوهش و برنامه ریزی تفکیک شده و در زیر مجموعه حوزه ستاد قرار گیرد تا علاوه بر استقلال پژوهشگاه، جایگاه علمی و حقوقی آن نیز ارتقا یابد.

دانش آشتیانی با بیان اینکه بازبینی رویه های مدیریتی در آموزش و پرورش در دستور کار قرار دارد، تصریح کرد: در این حوزه با واگذاری اختیارات به استان ها و مناطق در پی آن هستیم تا تصدی گری از ستاد و استان ها به مناطق و مدارس منتقل شود.

وی ادامه داد: در این حوزه، مهمترین مسئله آن است که از بهترین نیروها باید در مدیریت مدارس و در کلاس‌های درس استفاده شود و استان ها نیز باید در این زمینه با برگزاری دوره ها و کارگاه های آموزشی، به تحقق این هدف مهم کمک کنند، به دلیل آن که اگر مدیر مدرسه آشنا به مسائل آموزشی نباشد، ارتقای کیفیت صورت نمی گیرد.

 

** شرکت های بیمه به عقد قرار داد با آموزش و پرورش متقاعد شدند

وی بحث «بیمه مناسب» را از دیگر اقدامات آموزش و پرورش در مدت هشت ماه گذشته ذکر کرد و با بیان اینکه به دلیل انباشت بدهی بیمه در گذشته، نمی توانستیم با شرکت های بزرگ بیمه ای قرار داد ببندیم، عنوان کرد: با پرداخت مطالبات شرکت های بیمه گر، موفق شدیم شرکت های بیمه ای بزرگ را مجاب به عقد قرارداد با آموزش و پرورش کنیم.

وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: در نظر داریم تا از طریق سه شرکت بیمه ایران، بیمه معلم و بیمه دانا و متناسب با خدمات آنها، قراردادهای استانی را برای معلمان انجام دهیم تا در پرتوی رقابت شرکت های بیمه گر بتوانند خدمات مطلوب تری به فرهنگیان ارائه دهند.

 

** اصلاح آیین نامه هدایت تحصیلی

عضو کابینه تدبیر و امید اصلاح آیین نامه هدایت تحصیلی را از دیگر برنامه های آموزش وپرورش عنوان کرد و گفت: با آسیب شناسی اجرایی هدایت تحصیلی در سال گذشته، اشکالات و نواقص طرح برطرف و پس از اصلاح، آیین نامه جدید برای اجرا به استان ها ابلاغ شد و امید است استان ها با همکاری مشاوران مدارس بتوانند اجرای این طرح را به خوبی مدیریت کنند.

دانش آشتیانی با اشاره به سرانه پرداختی مدارس در سال های گذشته اظهار کرد: در قانون بودجه سال 96، حکمی لحاظ شده که بر اساس آن، اگر تخصیص صورت گیرد، وضعیت سرانه مدارس بهتر خواهد شد، البته مدیران کل استانی نیز باید در مدیریت هزینه ها به گونه ای عمل کنند که سرانه مدارس با بیشترین افزایش، پرداخت شود.

 

** در اجرای سند تحول باید مهارت زندگی به دانش آموزان آموزش داده شود

عضو کابینه تدبیر و امید، «ارتقای کیفیت» را از اهداف اصلی سند تحول بنیادین در اجرای برنامه های آموزش وپرورش خواند و تصریح کرد: مهم ترین مسئله ای که باید به آن پرداخته شود، تغییر نگرش و بینش در بحث یاددهی – یادگیری معلمان است به طوری که روش های سنتی آموزش باید از مدارس حذف و به جای آن استفاده از فناوری های نوین در دستور کار قرار گیرد و این امر زمانی محقق می شود که مدیر مدرسه و معلم به آن باور داشته باشند.

دانش آشتیانی با اشاره به تصویب سند تحول بنیادین در پنج سال گذشته ،‌گفت: باید در اجرای سند تحول بنیادین، مهارت های زندگی هم به دانش آموزان آموزش داده شود و این امر زمانی اجرایی می شود که بین حجم کتاب درسی و برنامه ریزی آموزشی تقابلی وجود نداشته باشد که این موضوع باید با مدیریت استان ها انجام شود.

وی با بیان اینکه همه مشکلات آموزش و پرورش به یکباره قابل حل نیست، اظهارکرد: آموزش مهارت های زندگی باید با تمرکز در دوره ابتدایی و پیش دبستانی صورت گیرد و این مدل باید در سایر مدارس نیز اجرایی شود.

دانش آشتیانی ادامه داد: برنامه ریزی درست واصولی باید برای مدرسه باشد، به همین دلیل لازم است با آسیب شناسی مشکلات مدرسه، برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف دنبال شود و در این راستا، مدیران استانی باید برحسن اجرا، نظارت داشته باشند.

 

* از ظرفیت علمی و فکری معلمان در مدارس استفاده شود

وی، توجه به «ارتقای منزلت اجتماعی معلمان» را از دیگر رویکردهای برنامه آموزش وپرورش در سال جدید، عنوان کرد و گفت: در بحث ارتقای منزلت اجتماعی معلمان، اگر چه باید به دنبال افزایش حقوق معلمان باشیم، اما در کنار آن باید از ظرفیت علمی، فکری و اجتماعی معلمان در تصمیم گیری های درون مدرسه نیز استفاده کنیم و این موضوع می تواند به ارتقای منزلت اجتماعی معلمان کمک شایانی کند.

دانش آشتیانی ادامه داد: برخورد اداری و کارمندی با معلمان از عواملی است که باعث شده تا به منزلت معلمان خدشه وارد شود و مدیران مدارس باید به گونه ای شرایط را مدیریت کنند که کارهای آموزشی مدرسه فقط در شورای مدرسه و با حضور همه معلمان اجرایی شود و در این صورت است که می توانیم منزلت معلم را احیا کنیم. 

عضو کابینه تدبیر و امید به بحث توسعه فناوری اطلاعات برای تحول در آموزش وپرورش اشاره کرد و گفت: مفهوم توسعه فناوری اطلاعات این نیست که چند رایانه برای مدارس تهیه کنیم یا از سخت افزارهای رایانه ای در کلاس استفاده کنیم، بلکه توسعه فناوری اطلاعات باید با تغییر در بینش و نگرش معلمان در ذهن آنها، شکل بگیرد، به گونه ای که خود معلم همواره به دنبال استفاده از این فناوری در آموزش باشد.

دانش آشتیانی خاطرنشان کرد: از مدیران کل استانی انتظار داریم تا تمام برنامه ریزی های استان را به گونه ای مدیریت کنند تا اهداف کلان سند تحول بنیادین اجرایی نشود و در پایان هر سال نسبت به اجرای برنامه های خود مبتنی بر اجرای سند، ارزیابی هایی را انجام دهند.

برچسب ها: همایش مدیریت آموزشی، همایش بهبود مدیریت آموزشی، همایش بهبود مدیریت و نظام آموزشی، سازمان، سازمان‌های اطلاعاتی،آموزش عمومی ، آموزش عالی ، علم  ، پژوهش ، سیاستگذاری آموزشی ، فرآیندهای آموزشی ، راهنمایی ، نظام آموزشی  ، رهبری آموزشی ، کارآفرینی ، آموزش ، مدیریت آموزش 

 


368
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

Image result for ‫تلگرام‬‎کانال تلگرامی رسمی کنگره بین المللی بهبود مدیریت و نظام آموزشی ایران

 

تماس با دبیرخانه

021-36621318

021-36621319

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com


مرکز همایش