همایش بین المللی بهبود مدیریت و نظام آموزشی ایران
اطلاع رسانی وزارت آموزش و پرورش

 نخستین همایش بین المللی مدیریت آموزشی ایران در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی کشور وابسته به وزارت آموزش و پرورش اطلاع رسانی گردید ، متن فراخوان مقالات و پوستر همایش در پایگاه اینترنتی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی کشور درج شده است.

مولاوردی: دانش آموزان به آموزش مهارت های زندگی نیاز دارند

1 مهر 1396

دستیار رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی گفت: دانش آموزان علاوه بر مهارت های فنی و حرفه ای به آموزش مهارت های زندگی نیاز دارند؛ چرا که جای خالی مهارت های زندگی و عدم آشنایی با این مهارت ها موجب بروز آسیب های اجتماعی و مشکلات بسیاری در جامعه می شود.

شهیندخت مولاوردی روز شنبه در مراسم آغاز سال تحصیلی ٩٦-٩٧ با عنوان «زنگ مهر و مقاومت» در هنرستان فنی و حرفه ای دخترانه پاسداران انقلاب اسلامی منطقه ١٩ تهران افزود: زیر ساخت های لازم برای مهارت های زندگی از جمله مهارت تفکر منطقی، مهارت اعتماد به نفس، حل مساله، کنترل خشم، قدرت مخالفت و نه گفتن از جمله مهارت های زندگی به شمار می آید که باید از سنین کودکی در نظام آموزشی مورد توجه قرار گیرد.

دستیار رئیس جمهوری اظهار کرد: در نظام آموزشی ٢ واحد مهارت های زندگی و حقوق شهروندی برنامه ریزی شده است که اگرچه لازم است اما کافی نیست و باید همکاری های بیشتری در این زمینه برنامه ریزی شود.

وی تاکید کرد : جامعه بیشتر به انسان های توانمند نیاز دارد و کار ویژه آموزش و پرورش تربیت انسان مدنی است تا در نسل های آتی شاهد تحولی بنیادین باشیم.

وی همچنین تاکید کرد:عزم و اراده ملی باید به سویی حرکت کند که هدف نظام آموزش و پرورش، صرفا تربیت انسان های دانشمند نباشد.

مولاوردی ادامه داد: فعالیت های خوبی از جمله تشکیل شوراهای دانش آموزی انجام شده است تا به توسعه گفتمان و گفت و گوهای ملی میان نوجوانان و جوانان همچنین بیان آزادانه نظرات و تمرین مردم سالاری، کمک شود اما باید دید اینگونه اقدامات به کجا رسیده است.

مولاوردی با اشاره به پیوست احکام وزرا که توسط رئیس جمهوری ابلاغ شده است، گفت: هشت اولویت عمومی و هشت اولویت تخصصی علاوه بر پیشبرد امور جاری وزارتخانه آموزش و پرورش و اصلاحات ساختاری برای تحقق برنامه های دولت تعیین شده است.

این مقام مسئول در نهاد ریاست جمهوری اضافه کرد: ملاک قرار دادن حقوق شهروندی و همچنین به کارگیری هرچه بیشتر زنان در سطوح مدیریتی از جمله اولویت های عمومی در پیوست حکم وزیر آموزش و پرورش است همچنین توجه بیشتر به مهارت آموزی و توانمندسازی دانش آموزان برای ورود به بازار کار و تقویت مبانی ارزشی و دینی از موارد تخصصی این پیوست است.

 

**هنوز پوشش کامل تحصیلی نداریم

مولاوردی به کودکان بازمانده از تحصیل اشاره کرد و افزود: هنوز پوشش کامل و صد در صدی در زمینه تحصیل نداریم اما امیدواریم با پیش بینی های برنامه ششم توسعه و برنامه های ریل گذاری شده در دولت یازدهم، عدالت اجتماعی به ویژه عدالت آموزشی و جنسیتی محقق شود.

 

**شعور حسینی در کنار شور حسینی

مولاوردی با اشاره به تقارن ماه مهر و محرم، ماه مهر را ماه مهر حسینی خواند و گفت: ماه محرم ماه حق طلبی، ظلم ستیزی و آزادی خواهی است که با نام مبارک امام حسین (ع) عجین شده است و در این قیام تاریخی تاریخ شیعه، حضرت زینب (س) نقشی اساسی داشتند که به تعبیری اگر ایشان نبود، کربلا در کربلا می ماند.

وی ابراز امیدواری کرد که در کنار شور حسینی، شعور حسینی پیدا کنیم و از الگوی بزرگ بشریت درس بگیریم و در بزنگاه های تاریخ به حضرت تمسک و توسل کنیم.

مولاوردی همچنین به تقارن ماه مهر و آغاز هفته دفاع مقدس اشاره کرد و افزود: جنگ تحمیلی زمانی آغاز شد که مقارن با روز جهانی صلح (٢١سپتامبر) بود و جوانان برومند کشورمان در دفاع از خاک پاک میهن جان ها نثار کردند و همواره مدیون خون شریف و پاک آنان هستیم و یاد و خاطره شهدای والا مقام دفاع مقدس که راست قامتان همیشگی تاریخ هستند، گرامی می داریم.

دستیار رئیس جمهوری به مشارکت زنان در دوران دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: بالغ بر ٦ هزار و ٤٠٠ شهید زن داریم که ٥٠٠ شهید رزمنده بودند و مابقی احتمالا در بمباران شهید شدند.

وی اضافه کرد: ٢٣هزار امدادگر زن، ٢هزار پزشک زن و پنج هزار جانباز زن در دوران جنگ داشتیم که کمتر یاد و نامی از این عزیزان دیده و شنیده می شود و امیدواریم با حرکتی که آغاز شده است بتوانیم دین خودمان را نسبت به این عزیزان ادا کنیم.

مولاوردی همچنین یاد دانش آموزان هرمزگانی که در ضایعه دردناک سانحه جاده ای جان خود را از دست دادند، گرامی داشت.

دستیار رئیس جمهوری با تاکید بر نقش آموزش و پرورش گفت: آموزش و پرورش می تواند عامل انحطاط و یا سعادت و پیشرفت ملت ها باشد زیرا که در نظام آموزش و پرورش بذرهای کاشته شده در نهاد خانواده، امکان رشد و نمو می یابد.

مولاوردی تصریح کرد: اگر آموزش و پرورش از سنین کودکی احترام به قانون، کار جمعی، ادب و رفتار نیکو و توام با مدارا و مفاهیمی که در صلح و مردم سالاری و حقوق شهروندی وجود دارد به نسل آتی بیاموزند، قطعا در آینده جامعه ای خواهیم داشت که سرمایه گذاری و هزینه گزاف برای دستگاه هایی که کنترل رفتارهای مجرمانه دارند، نخواهیم داشت.

وی با اشاره به جمعیت ٨٠ میلیونی کشور و وجود ١٥ پروند قضایی افزود: برای حرکت به سوی توسعه باید به سند تحول آموزش و پرورش توجه ویژه شود.

مولاوردی به پیوند عمیق بین خانه و مدرسه تاکید کرد و افزود: اگرچه انجمن های اولیا و مربیان فعالیت دارند اما باید پیوندهای عمیقی بین اولیا و معلمان به عنوان اصلی ترین رکن تحول و نوآوری در نظام آموزش و پرورش ایجاد شود تا دانش آموزان با بهره مندی از فرصت جوانی، همفکری و همراهی خردمندانه برای تعالی دانش آموزان داشته باشند.

 منبع: ایرنا

برچسب ها: کنگره مدیریت آموزشی،همایش بین المللی مدیریت و نظام آموزشی ایران، بهبود مدیریت و نظام آموزشی ایران، نظام آموزشی، بهبود نظام آموزشی 


412
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 

Image result for ‫تلگرام‬‎کانال تلگرامی رسمی کنگره بین المللی بهبود مدیریت و نظام آموزشی ایران

 

تماس با دبیرخانه

02133699094

09193519331

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com


مرکز همایش